Всеки човек има различни страсти. Три от моите най-големи са пътешествията, Африка и четенето. И естествено най-лесно биха могли да се съчетаят чрез четене на книги за пътешествия в Африка😊. Затова реших да пиша за книгите, които са ми харесали, и които са свързани с пътувания и приключения в Африка.
„Сфинкс“, Робин Кук – Египет
Започвам с тази книга неслучайно. Въпреки че е съвсем неангажиращ приключенски роман, за мен тази книга е много лична и буквално е променила живота ми, колкото и това да звучи като клише.
Книгата се разказва за първото посещение в Египет на младата египтоложка Ерика Барън. Още със стъпването си на египетска земя, героинята попада в шеметно приключение, свързано с убийства, черен пазар на древноегипетски ценности, храмове, нощни пътувания с влакове, мистерии в Кайро и Луксор. Спомням си, че когато прочетох книгата, толкова ме завладяха приключенията на младата египтоложка и описанията на храмовете, древноегипетските йероглифни текстове, които Ерика Барън четеше, и чрез които разплиташе загадка след загадка, че неистова пожелах и аз да бъда такава. И станах. Личната ми история ето тук.
„Извън Африка“, Карен Бликсен (Исак Динесен) – Кения
Още една книга, за която близките ми са слушали безкрайно, и която няма как да пропусна. Всъщност първата ми среща с „Извън Африка“ беше с филма със същото име, който толкова ме заплени, че колкото и пъти да го гледам, няма как да ми омръзне. След това, макар и трудно, успях да намеря и книгата, която преди години е издавана на български, но отдавна няма тираж.
„Извън Африка“ е автобиографичен роман за живота в Кения на датската писателка Карен Бликсен. Фамилията на Карен по бащина линия е Динесен. Когато е много млада, се влюбва в един от братовчедите си и му посвещава разказ. За да не се разбере кой го е написал, наивно решава да смени името си с мъжко. Така за първи път използва името Исак Динесен, с което издава по-голяма част от разказите си по-късно.
Действието се развива през първата половина на XX век в Кения. Драматична любовна история между Карен Бликсен и авантюриста Денис Финч Хатън на фона на магичната красота на Африка. Книгата ме кара отново и отново да копнея за преливащите цветове на Африка, за живот сред акации и диви животни, оранжеви залези, безкрайни савани и полъх на вечерен вятър. Писала съм още за филма и книгата тук.
„Лейди Африка“, Пола Маклейн – Кения
Книгата разказва историята на англичанката Берил Маркам, живяла през 20-те години на XX век. Родена в Англия, но израстнала в Кения, тя е независима, свободолюбива и с авантюристичен дух. Живее сред племето кипсиги, които я учат да язди коне, да хвърля копие и да лови лъвове. Красавица, с три брака и куп любовници, сред които и Денис Финч Хатън – голямата любов на Карен Бликсен, за когото споменах по-горе в книгата „Извън Африка“. Тя е първата жена-авиатор, прелетяла сама и без да спира Атлантическия океан от изток на запад.
Когато през 1982 г. американски колекционер попада на неизвестни писма на Ърнест Хемингуей, той прочита в едно от тях следното: „Чел ли си на „Запад в нощта“ на Берил Маркам? Чудовищно добра книга! Засрамих се, защото наричам себе си писател, а пред тази жена съм прост дърводелец.“
„Говорещият със слонове“, Лорънс Антъни – Южна Африка
Истинска история за спасяването на стадо диви слонове, разказана директно от спасителя им Лорънс Антъни – известен природозащитник, изследовател, еколог и писател, който посвещава целия си живот на съхраняването на дивата природа и животните.
Лорънс Антъни притежава резервата Тула Тула в Зузуленд, Южна Африка. Един ден получава обаждане, в което му обясняват, че той е последната надежда за стадо диви „проблемни“ слонове и ако не се съгласи да ги приеме в своя резерват, те ще бъдат умъртвени. Лорънс приема предизвикателството, слоновете пристигат и започва бавен и труден процес за установяване на връзка с тях.
Вдъхновяваща история за борба, смелост, отдаденост, опасности, преданост и най-вече любов.
Това, което ме впечатли изключително, е фактът, че когато Лорънс умира от инфаркт през 2012 г., на възпоменателната церемония се случва нещо невероятно: стадото слонове, което той спасява от смърт, пристига внезапно след повече от 12 часа преход и застава на бдение около къщата, където не са идвали от години. Прекарват така два дни, без да ядат и да пият вода, след което се оттеглят бавно обратно в джунглата. Никой не знае как са разбрали за смъртта на своя спасител, но е известен факт, че слоновете страдат за своите близки.
„Любовта ми Африка“, Дафни Шелдрик – Кения
Още една история, разказана от първо лице. История за живот, посветен на спасяването на дивата природа, грижата за осиротели африкански животни и борбата срещу бракониерството. Автобиографичен разказ на родената и израстнала в Кения Дафни Шелдрик.
Романът неслучайно се казва „Любовта ми Африка“, любовта наистина прелива от всяка страница. Любов към животните и дивата природа, но и силна любов между Дафни и съпруга ѝ Дейвид, чиято ранна смърт я вдъхновява за многото дейности, с които се занимава. Сред тях са основаването на световноизвестния център за диви животни „Дейвид Шелдрик“, както и сиропиталището за диви животни, близо до Найроби. Изключително постижение е и фактът, че Дафни първа в света постига успех в отглеждането на новородени слончета в изкуствени условия.
От години „следя“ Дафни и дейностите ѝ в социалните мрежи, но за съжаление през април 2018 тя почина. Достоен и вдъхновяващ живот, оставил след себе си много последователи, които вярвам, че ще продължат делото ѝ.
„Африкански бележник“, Валери Петров – Египет, Судан, Танганайка, Занзибар, Уганда
Не знаех, че известният ни поет, писател, драматург и преводач Валери Петров е написал тази книга-пътепис за Африка и когато я видях, помислих, че става въпрос за съвпадениe на имена. Книгата е от 1965 г., когато Танганайка и Занзибар все още не са се обединили в Танзания и са две отделни държави. В „Африкански бележник“ Валери Петров разказва увлекателно за пътуванията си в Египет, Судан, Танганайка, Занзибар и Уганда.
Книгите на Бернхард Гжимек
Първата ми среща с дивата природа на Африка беше чрез книгите на Бернхард Гжимек.
Той е най-известният немски зоолог, а също и ветеринарен лекар, дългогодишен директор на зоологическата градина във Франкфурт, автор на много книги и филми за животни, дори през 1960 г. получава Оскар за документалния филм „Серенгети не трябва да загине“. За съжаление този филм е свързан и с трагично събитие – по време на заснемането загива синът му Михаел при сблъсък на самолета му с лешояд.
След смъртта на Бернхард Гжимек, урната с праха му е пренесена в Танзания и погребана в кратера Нгоронгоро, до гроба на сина му Михаел. Преди няколко години, когато за първи път отидохме в Танзания и посетихме Нгоронгоро, успяхме да намерим мястото, на което в момента има изградена пирамида.
Книгите на Джой Адамсън
Още едно ехо от детските години, когато по нашите телевизии нямаше „Анимал планет“ и „Нешънъл джиографик“. Помня с какво вълнение четях историите на Джой Адамсън за живота под открито небе, за срещите с животните и грижата за тях. За съжаление, в най-голяма опасност за Джой се превръщат не дивите животни, сред които живее, а най-жестокото същество – човекът. Убита е от един от нейните бивши служители, като се смята, че зад престъплението стоят интереси на бракониери.
Романите на Уилбър Смит
Завладяващи приключенски романи, чието действие се развива в Африка. Съвсем естествено, тъй като авторът Уилбър Смит е роден в Замбия, получил е образованието си в Зимбабве и живее в Кейптаун, Южна Африка.
Романите, които аз съм чела са: „Един сокол лети“, „Златната лисица“, „Целувката на гепарда“, „Речният бог“ и „Пустинният бог“.
Без да имат особена историческа достоверност, романите са много приятни и подходящи за приближаващите летни месеци😊.
Дамска детективска агенция № 1, Алегзандър Маккол Смит – Ботствана
Криминална поредица, чието действие се развива в Ботствана. Главен герой е Прешъс Рамотсве – дъщеря на миньор, която се преквалифицира в частен детектив и става собственик на първата в Ботсвана дамска детективска агенция.
Книгите от поредицата са леки и изпълнени с хумор. На фона на криминалната нишка се разкриват красотата на Ботсвана и битът и душевността на местните жители.
Четирилогията „Александрийски квартет“, Лорънс Дърел – Египет
Действието на четирите романа, както подсказва и името, се развива в град Александрия. Лорънс Дърел ни пренася в един от най-интересните и значими градове в човешката история. Там, малко преди Втората световна война, съдбата на млад писател се преплита със съдбите на героите, чиито имена са и имена на четирите романа от поредицата – Жюстин, Балтазар, Маунтолив и Клия.
Много исках да отида в хотела в Александрия, който се споменава в четирилогията, и успях.
„Къщата на халифа“, Тахир Шах – Мароко
История за невероятните приключения на пътешественика-писател Тахир Шах и неговото семейство, след като се преместват да живеят от Лондон в Казабланка, Мароко.
„В хиляда и една нощи“, Тахир Шах – Мароко
Книгата е нещо като продължение на „Къщата на халифа“. Докато търси своята „история на сърцето“, Тахир Шах пътешества из Мароко и преживява необикновени истории. Среща се с различни хора и се докосва до живота им.
Още книги за Африка:
Ще представя следващите книги само като списък със заглавие на книгата, име на автор и страна, в която се развива действието, тъй като се опасявам, че иначе тази публикация ще стане прекалено дълга, а все пак целта ми е да съм полезна, а не да отегчавам☺. Разбира се, някои от книгиге ми харесват повече, други – по-малко, но мисля, че подобен списък би бил полезен за хора, които търсят и се интересуват от книги, свързани с Африка. Възможно е и да изпускам някоя книга, но ще добавям допълнително, ако се сетя или прочета нещо ново😊.
„Африкански мемоар“, Ърнест Хемингуей – Кения
„Безнадежден случай“, Греъм Грийн – Конго
„Белият жираф“, Лорън Сейнт Джон – Южна Африка, детска
„Бялата масайка“, Корине Хофман – Кения
„В Африка – сред лъвове и сенки на предците“, Николай Овчаров – Танзания
„В подножието на Килиманджаро“, Теню Казака – Танзания, Замбия
„В сърцето на тропическа Африка“, Лиляна Михалева – Нигерия
„Веднъж Африка – завинаги Африка“, Весела Ганчева – Зимбабве, Южна Африка
„Вечният градинар“, Джон льо Каре – Кения
„Големите стъпки“, Хамънд Инис – Танзания, Кения
„Да прекосиш Африка“, Соня и Александър Пусен – от нос Добра Надежда до Тивериадското езеро – том I и II
„Дневник на една лоша година“, Дж. М. Кутси – разкази
„Добра надежда“, Луаншия Греер – Южна Африка
„Другата ръка“, Крис Клийв – Нигерия
„Един неделен ден край басейна в Кигали“, Жил Куртманш – Руанда (предупреждавам, че е изключително тежка)
„Етиопия“, Степан Поляков – Етиопия
„Живот и страдания на Майкъл К.“, Дж. М. Кутси – Южна Африка
„Завръщане“, Яа Джаси – Гана
„Загадъчната логика на сърцето“, Прия Базил – Кения
„Зелените хълмове на Африка“, Ърнест Хемингуей – Кения
„Златното момче“, Тара Съливан – Танзания
„И всичко се разпадна“, Чинуа Ачебе – Нигерия
„Изгладнелият път“, Бен Окри – Нигерия
„История на Африка“, Кевин Шилингтън
„Керванът на робите“, Карл Май – Судан
„Конго“, Майкъл Крайтън – Конго
„Магьосникът от Нил“, Матю Грийн – Уганда
„Малък град в Кайро“, Ала ал-Асуани – Египет
„Момчето пораства. Приключения в Африка“, Роалд Дал – Танзания
„Най-сладката мечта“, Дорис Лесинг – Малави
„Неща, които не се побират в куфар“, Енрике Криадо – Конго
„Никога вече покой“, Чинуа Ачебе – Нигерия
„Оазисът на залеза“, Баха Тахер – Египет
„Около Африка с колело“, Риан Мансер – 34 държави
„Остани с мен“, Айобами Адебайо – Нигерия
„По стъпките на Хемингуей“, Майкъл Палин – Кения, Уганда
„Под африканското слънце“, Марин Троянов – Африка
„Позор“, Дж. М. Кутси – Южна Африка
„Прекрасните творения небесни“, Динау Менгесту
„Пустинно цвете“, Уерис Диъри – Сомалия
„Пътуване“, Анелия Хохвартер – Етиопия
„Разказвачът от Маракеш“, Джойдийп Рой-Батачаря – Мароко
„Ривър роуд“, Меджа Муанги – Кения
„Саваните на Кения“, Джон Хантър – Кения
„Слънце и кал“, Анелия Панайотова – Мозамбик
„Смърт по Нил“, Агата Кристи – Египет
„Стрелата на бога“, Чинуа Ачебе – Нигерия
„Сърцето на мрака“, Джоузеф Конрад – Конго
„Тълкувателите“, Уоле Шоинка – Нигерия
„Червеното пиано“, Джон Малерман – пустинята Намиб